
OpenAI зробила важливу заяву щодо зміни свого підходу до відкритості штучного інтелекту. Як повідомив генеральний директор компанії Сем Альтман у своєму дописі на платформі X, OpenAI планує невдовзі випустити нову open-weight мовну модель, яку користувачі зможуть запускати локально. За словами Альтмана, модель матиме потужні можливості до міркування.
“Ми раді оголосити, що протягом кількох наступних місяців випустимо потужну нову open-weight мовну модель зі здібностями до міркування”, — написав Альтман.
Цей крок є відповіддю на стрімке зростання популярності китайської компанії DeepSeek, яка на початку року презентувала свою революційну модель R1, а також на успіх моделей LLaMA від Meta серед розробників, зазначає Wired.
Раніше, під час AMA-сесії на Reddit у лютому, Альтман визнав, що OpenAI “опинилася по хибний бік історії”, маючи на увазі обмежений доступ до моделей, і натякнув на перегляд стратегії відкритості компанії. В дописі на X він додав, що робота над новою моделлю тривала вже давно, але “зараз це стало особливо важливим”.
Кевін Вейл, директор з продукту OpenAI, також зазначив, що компанія розглядає можливість відкриття доступу до деяких застарілих моделей. Проте поки що невідомо, які саме моделі можуть бути використані у межах open-weight ініціативи.
Ймовірно, нова модель створювалася також для демонстрації здатності OpenAI ефективно тренувати ШІ швидко й економно — подібно до DeepSeek, повідомляє Wired.
Окрім того, OpenAI відкрила реєстрацію для розробників, які хочуть отримати достроковий доступ до моделі, брати участь у заходах компанії та тестувати інші прототипи.
Варто зазначити, що хоча моделі з відкритим кодом часто позиціонуються як повністю відкриті, насправді вони не завжди є такими. Наприклад, відкриваючи ваги моделей, компанії все ще можуть приховувати деталі тренувальних даних або архітектур. Саме тому дедалі частіше використовується термін “open-weight” замість “open-source”.
Новий крок OpenAI свідчить про бажання не залишатися осторонь глобальних тенденцій і посилити позиції в конкурентному просторі генеративного ШІ.