
У першому кварталі 2025 року світові постачання персональних комп’ютерів досягли 61,4 мільйона одиниць, що на 6,7% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року. За даними Counterpoint Research, це зростання зумовлене передчасними закупівлями виробників перед введенням нових мит у США та зростаючим попитом на ПК з підтримкою штучного інтелекту (ШІ) на фоні завершення підтримки Windows 10.
Apple та Lenovo показали найвищі темпи зростання: 17% та 11% відповідно. Успіх Apple пов’язаний із запуском нових MacBook на базі чіпів M4 з підтримкою ШІ, тоді як Lenovo зміцнила свої позиції завдяки розширенню лінійки ПК з ШІ та диверсифікованому портфелю продуктів. HP та Dell також зафіксували зростання — на 6% та 4% відповідно — завдяки активним продажам у США перед введенням мит.

Незважаючи на зростання, галузь стикається з викликами. Основна частина виробництва ПК зосереджена в Китаї, що створює ризики через можливі нові мита США на напівпровідники та інші технологічні продукти. Хоча деякі тимчасові винятки з мит на ноутбуки та смартфони були запроваджені, очікується, що нові мита можуть бути введені вже в наступному кварталі. Це змушує виробників розглядати перенесення виробництва до В’єтнаму, Індії та Мексики, незважаючи на наявність мит і в цих країнах.
ШІ стає ключовим фактором у розвитку ринку ПК. За словами старшого аналітика Вільяма Лі, майбутнє конкуренції визначатиметься здатністю виробників диверсифікувати ланцюги постачання та пропонувати найкращий досвід використання ПК з ШІ через партнерства в екосистемі — від виробників чіпів до розробників програмного забезпечення .
Попри позитивні результати першого кварталу, подальше зростання ринку ПК може бути стриманим через митну політику США та глобальну економічну невизначеність. За прогнозами, зростання постачань ПК у 2025 році буде на рівні середнього однозначного відсотка, зважаючи на потенційне зниження попиту через підвищення цін та інші економічні фактори.