
Американські й австралійські астрономи з ASKAP – масиву радіотелескопів у Західній Австралії – зареєстрували дуже потужний, але надкороткий радіосигнал у червні 2024 року. Тривалість імпульсу становила близько 30 нс – значно менше, ніж у звичних FRB. Про це повідомляє Space.
Сигнал виділявся високою яскравістю, але через надто коротку довжину хвилі викликав сумнів щодо далекокосмічного походження.
Relay 2 – причиною сенсації
Аналіз часу приходу імпульсу показав, що джерело знаходиться приблизно на висоті 4 500 км над Землею. Перевірка орбітальних даних вказала на супутник Relay 2 – запущений у 1964 році та покинутий у 1967 році.
Relay 2 працював лише кілька років, а після виходу з ладу його передавачі більше не функціонували. Однак у червні 2024 ознакою вибуху став короткий імпульс, який ASKAP сприйняло як FRB.
Причини винекнення радіосигналу
На думку вчених, існують дві ймовірні причини виникнення радіоімпульсу: перша — це електростатичний розряд (ESD), який міг виникнути внаслідок раптового скидання накопиченого електричного заряду з металевої поверхні супутника. Друга гіпотеза передбачає зіткнення з мікрометеоритом, яке могло спричинити короткочасний плазмовий спалах. Попри те, що тривалість сигналу (30 наносекунд) є коротшою, ніж очікується при обох механізмах, дослідники схиляються до версії з електростатичним розрядом як більш вірогідної.