
Унікальну комету з-за меж Сонячної системи, яку назвали 31/ATLAS, першими помітили астрономи за допомогою новітньої обсерваторії Віри Рубін у Чилі. Це лише третій відомий міжзоряний об’єкт, який пролетів повз нас. Про це пише Gizmodo.
Комета з іншої зоряної системи
Ще в червні телескоп Vera C. Rubin Observatory зафіксував нову комету під час калібрування. Як з’ясувалося пізніше, йшлося про міжзоряного мандрівника, який прямує до Сонця. Комета отримала офіційну назву 3I/ATLAS — третій зафіксований об’єкт такого типу після ‘Oumuamua (2017) та 2I/Borisov (2019).
Остаточне підтвердження її міжзоряного походження надійшло 2 липня 2025 року від Minor Planet Center при Міжнародному астрономічному союзі.
Унікальна роль обсерваторії Рубін
Спостереження Vera Rubin Observatory були зроблені ще 21 червня — за десять днів до офіційного відкриття комети. Телескоп, оснащений найбільшою у світі цифровою камерою (3,2 гігапікселя), уже під час тестового періоду зібрав високоточні зображення, які тепер вважаються першими знімками 3I/ATLAS.
Цей телескоп спостерігає нічне небо з вершини Анд у Чилі та призначений для широкомасштабного моніторингу космосу. Лише за 10 годин роботи він зафіксував мільйони зірок і галактик, супернові та далекі зоряні системи.
Що відомо про 3I/ATLAS?
Новий міжзоряний об’єкт вже викликав справжній ажіотаж серед астрономів. Комету також сфотографували з Гавайїв — телескоп Gemini North зробив зображення коми (газової оболонки) навколо її ядра.
Попередні дослідження свідчать, що 3I/ATLAS може бути найстарішою відомою кометою — приблизно на 2 мільярди років старшою за Сонячну систему. Крім того, вона рухається надзвичайно швидко — зі швидкістю приблизно 60 км/с.
З 49 зображень, зроблених Rubin Observatory, 19 були зосереджені саме на 3I/ATLAS. Вони показують типовий кометний вигляд: крижане ядро, оточене хмарою пилу й газу.