Дослідники з Токійського університету розробили перспективну технологію, яку вони назвали “мюонометричною бездротовою навігаційною системою”. Цей принцип дії оснований на відстеженні руху потоків мюонів, тобто частинок, що легко проникають крізь щільні матеріали, куди не може потрапити радіосигнал. Цей тип навігації може стати незамінним інструментом для орієнтації всередині заплутаних споруд, під землею, в глибині води і т.д.
Мюони формуються, коли космічні промені досягають земної атмосфери. Там вони зіштовхуються з різними частинками, що викликає каскади вторинних частинок – мюонів. Цей процес відбувається неперервно і з великою інтенсивністю, на кожен квадратний метр поверхні я нашої планети припадає близько 10 000 мюонів.
Вже існують детектори мюонів, які дозволяють через аналіз руху потоків частинок виявити приховані об’єкти. Наприклад, закриті камери всередині єгипетських пірамід. За допомогою цієї технології можна синхронізувати роботу пристроїв, розділених перешкодою, непрозорою для інших видів випромінювання. Тепер же японські вчені адаптували її для визначення місцезнаходження людини з детектором всередині будівель.
Перші експерименти були успішними — вдалося відстежити переміщення лаборанта з обладнанням по підвалу хмарочосу з його верхніх поверхів. Але точність навігації на даному етапі залишає бажати кращого — відхилення становить від 2 до 25 м і навіть до 100 м, в залежності від швидкості переміщення об’єкта і відстані до нього. Вчені сподіваються поліпшити точність за допомогою нової системи синхронізації на основі атомних годинників в спеціальному, мобільному виконанні.
Це проривне відкриття може не тільки революціонізувати сучасні системи навігації, але й відкрити нові можливості для дослідження складних об’єктів або пошуку осіб у складних умовах. Мюонометрична навігація може стати важливим інструментом для пошуку та рятувальних операцій, а також досліджень у сфері археології та геології.