
Генеральний директор OpenAI Сем Альтман підтвердив, що ввічливе спілкування з ChatGPT — зокрема слова «будь ласка» і «дякую» — щороку обходиться компанії в десятки мільйонів доларів.
Про це пише Futurism посилаючись на генерального директора OpenAI Сема Альтмана.
У коментарі до жарту на платформі X (раніше Twitter), де користувач поцікавився, скільки електроенергії витрачається через ці фрази, Альтман відповів: «Десятки мільйонів доларів, витрачені недаремно» і додав загадкове «ніколи не знаєш».
tens of millions of dollars well spent–you never know
— Sam Altman (@sama) April 16, 2025
Попри те, що ШІ не має свідомості, експерти вважають, що манера звернення до нього має значення. Наприклад, менеджер з дизайну Microsoft Куртіс Біверс пояснює, що ввічливі запити задають тон відповіді — штучний інтелект, мовляв, віддзеркалює стиль користувача.
У внутрішній аналітиці Microsoft також зазначено, що генеративний ШІ «відповідає з таким самим рівнем професіоналізму, чіткості та ввічливості, як і вхідний запит».
Опитування, проведене у США наприкінці 2024 року, показало: 67% респондентів вживають ввічливі фрази у спілкуванні з ШІ. З них 55% роблять це з етичних міркувань, а 12% — «на всяк випадок», у разі повстання машин.
Хоча повномасштабного «повстання ШІ» на горизонті не видно, наслідки таких звичок вже сьогодні мають реальний екологічний вплив.
Дослідження The Washington Post у співпраці з Каліфорнійським університетом виявило, що генерація одного електронного листа на 100 слів за допомогою ШІ споживає 0,14 кВт⋅год електроенергії — стільки ж, скільки потрібно, аби живити 14 світлодіодних ламп протягом години.
Навіть одне таке повідомлення на тиждень протягом року споживає приблизно 7,5 кВт⋅год — стільки електроенергії в середньому використовують дев’ять будинків у Вашингтоні протягом години.
А якщо врахувати мільйони щоденних запитів до моделей, таких як ChatGPT, масштаби енергоспоживання стають вражаючими. За оцінками, дата-центри вже споживають близько 2% глобального енергоресурсу, і ця цифра зростатиме разом з популярністю ШІ.
Xоч ввічливість до ШІ здається нешкідливою, вона має як етичні, так і екологічні наслідки. Іноді, можливо, варто відкласти чат-бот і написати повідомлення самостійно — це буде не тільки доброзичливо до довкілля, але й корисно для вашого мозку.